GŁÓWNA FORTY I II III IV V VI VII VIII IX X XII XIII XIV XV

FORT XI - DuńkowiczkiDUŃKOWICZKIKoszary szyjowe fortu i plac broni przed koszarami
koszary
Fort XI Duńkowiczki jest dziełem głównym IV północnego odcinka obrony. Jest to fort artyleryjski, dwuwałowy, pancerny, położony na wzgórzu 266 m n.p.m. we wsi Duńkowiczki. Zbudowany został ok.1884/86r., gruntownie zmodernizowany w latach 1897 -1902. Podlegał mu jeden fort pośredni "Wał obronny Duńkowiczki". Sąsiaduje on bezpośrednio z Fortem X Orzechowce i Fortem XII "Werner". Jego głównym zadaniem była obrona pobliskiej drogi wiodącej do Przemyśla od strony Radymna.

Koszary szyjowe fortu z charakterystycznym załamaniem (29 KB)
koszary
Najcięższe walki toczono na tym forcie w nocy z 7/8 października 1914 r., oraz 13/14 marca 1915 w czasie walk pod Batyczami. Wskutek zmasowanego ostrzału rosyjskiej artylerii polowej naliczono łącznie ok. 500 trafień w okolice i dzieła fortu. Bezpośrednich trafień pociskami artyleryjskimi w trzon fortu i system umocnień naliczono 334. Mimo tylu trafień konstrukcja fortu zbytnio nie ucierpiała. Również działania związane z planowanym niszczeniem instalacji obronnych przed poddaniem Twierdzy Rosjanom nie wyrządziły mu zbyt wielu szkód.
Podstawa pod wieżę M.2 (36 KB)
podstawa pod wieżę
W bardzo dobrym stanie zachowały się koszary szyjowe fortu, tradytory na górnym wale a także wewnętrzne ciągi komunikacyjne. Na forcie tym znajduje się również jedyna w całej Twierdzy Przemyśl zachowana unikatowa podstawa pod jedną z obrotowo wysuwanych wież M.2.(zdjęcie obok).
Dzisiaj fort Duńkowiczki jest obok fortu VIII Łętownia oraz I Salis Soglio niejako "reprezentacyjnym" fortem Twierdzy Przemyśl. Jest on udostępniony do zwiedzania, jednak nie wszystkie jego pomieszczenia są dla zwiedzających dostępne.

DALEJ>>