GŁÓWNA FORTY I II III IV VI VII VIII IX X XI XII XIII XIV XV

FORT V - GrochowceGROCHOWCE


Schron centralny fortu V Grochowce
Schron centralny fortu Grochowce

Fort V Grochowce został wybudowany ok. 1882 - 1886 r., później modernizowany. Położony na wzgórzu 285 m n.p.m. nieopodal wsi o tej samej nazwie, w odległości ok 7 km. od Przemyśla. Jest to dzieło konstrukcyjne inż. gen. mjr. A Wernera.

Korytarz łączący koszary szyjowe z dziedzińcem przed schronem centralnym ( 29 KB)
Korytarz między schronem centralnym a koszarami
Podobnie jak fort IV Optyń, fort V Grochowce stanowił punkt obrony VII południowego odcinka Twierdzy. Był to fort artyleryjski, jednowałowy założony na miejscu istniejącego wcześniej szańca. Współdziałał i flankował ogniem dział miedzypola i przedpola fortów "IV Optyń" i VI "Helicha". Podlegał mu fort pośredni Grochowce Va - "Domek Myśliwski", którego resztki ruin możemy oglądać po prawej stronie drogi łączącej fort Grochowce z fortem Helicha.
Schron pogotowia (35 KB)
Schron pogotowia na wale fortu Grochowce
Zacięte walki toczono tutaj w dniach 5 - 7 października 1914 r., kiedy to fort szturmowały wojska rosyjskie i podeszły do fortu na odległość 300 m. Szturm zakończył się oczywiście klęską i z dużymi stratami Rosjanie zmuszeni byli wycofać się. Fort został wysadzony w marcu 1915 r., w latach międzywojennych częściowo rozebrany.
Wejście do poterny (2 fot. 47 KB)
Wejście do poterny


Stopień zniszczenia fortu ocenia się na ok 40%. Do dnia dzisiejszego zachowały się w dobrym stanie koszary szyjowe, schron centralny z poternami a także schrony pogotowia na wale oraz umocnienia ziemne fortu. Poza tym w fosie możemy zobaczyć ruiny kojców.DALEJ>>