GŁÓWNA FORTY I II III IV V VII VIII IX X XI XII XIII XIV XV

FORT VI - Iwanowa Góra
"HELICHA"HELICHA


Ruiny fortu Helicha
fort Helicha

Fort VI - Iwanowa Góra potocznie nazywany jest fortem Helicha. Powstał on na bazie siedmiobocznego szańca ziemno drewnianego ok. roku 1880 (później modernizowany). Był to fort artyleryjski, jednowałowy stały do obrony bliskiej. Osłaniał południowo - zachodni odcinek obrony. Był on wyposażony w elektryczne oświetlenie, ogrzewanie i łączność telefoniczną. Jak podają źródła historyczne zimą 1914/15 r. na przedpolach fortu VI toczone były zaciekłe walki. Jednak według wcześniejszych oceny strategów wykonanie natarcia na tym odcinku obrony było bardzo utrudnione, dlatego był on najsłabiej ufortyfikowanym ogniwem pierścienia obronnego twierdzy.
Kamienne przedpiersia dla piechoty (30KB)
Przedpiersia piechoty

Dodatkowym walorem obronnym fortu było jego położenie na wzniesieniu, którego wysokość wynosiła 370 m. npm. dlatego rejon ten wzmocniono głównie stanowiskami dla piechoty bez budowy specjalistycznych instalacji obronnych. W tym celu na przedpolu fortu VI przygotowano odpowiednie stanowiska obronne, które nosiły nazwy "Helicha" i "Pod Mazurami".

Schron na wale fortu (33KB)
Schron na wale fortu

Obecnie fort ten jest zniszczony w ok. 60%, jednak z uwagi na trudny dostęp jest stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów. Do dnia dzisiejszego na forcie zachowały się : wał z poprzecnicami i schronami pogotowia, resztki koszar szyjowych, poterny oraz brama szyjowa.

Zachowany fragment koszar szyjowych (21KB)
Koszary szyjoweZachowana tablica z datą przebudowy fortu (25 KB)
Tablica
DALEJ>>