GŁÓWNA FORTY I II III IV V VI VIII IX X XI XII XIII XIV XV

FORT VII - PrałkowcePRAŁKOWCE


Część koszar szyjowych fortu VII Prałkowce
Koszary szyjowe

Fort VII Prałkowce, to fort artyleryjski jednowałowy, zbudowany w latach 1882 - 1886 r. na wzgórzu 352 m. n.p.m. Zamykał on pierścień zewnętrzny na południe od rzeki San. Miał za zadanie niedopuszczenie wroga do Przemyśla od strony Sanoka i Birczy.
Widok wewnątrz koszar szyjowych fortu (17 KB)
Koszary szyjowe
Był to fort artyleryjski, jednowałowy stały założony na planie bastionu, w swojej konstrukcji bardzo podobny do fortu V Grochowce. Z fortu tego podczas drugiego oblężenia Twierdzy przemyskiej kilkakrotnie przeprowdzano zorganizowane wypady, mające na celu połączenie się z armią austro-węgierską zdążającą z odsieczą od strony Sanoka, które niestety kończyły się dużymi stratami własnymi bez osiągnięcia wytyczonego celu. W marcu 1915 r. podobnie jak i inne forty, fort VII Prałkowce został wysadzony przed poddaniem twierdzy Rosjanom. Pod koniec maja 1915 r. fort broniony tym razem przez Rosjan został celnie ostrzelany przez Austriaków z ciężkich moździeży kal. 305 mm.(czego skutki w postaci przebitego stropu koszar jeszcze się zachowały), następnie zdobyty przez ich wojska. Po ostrzelaniu fotrtu tym razem przez Rosjan i przeprowadzeniu przez nich kontrnatarcia Austriacy zmuszeni zostali do powtórnego opuszczenia fortu.

Zachowana w bardzo dobrym stanie latryna na forcie VII Prałkowce
Latryna na forcie Prałkowce
Obecnie stopień zniszczenia fortu ocenia się na 50%. Na forcie zachowały się w dobrym stanie koszary szyjowe, schron centralny a także umocnienia ziemne fortu. Ponadto można odnaleźć ruiny kojców i resztki muru Carnota.


DALEJ>>